Projekt Globe

VODNÍ VÝZVA aneb STOP ZNEČIŠTĚNÍ ODPADKY

Na začátku školního roku nás oslovila paní učitelka s návrhem, jestli bychom se nechtěli zúčastnit projektu z Globe s názvem Vodní výzva. Měli jsme si na základě ankety mezi lidmi stanovit problém s vodou, který bychom chtěli řešit a následně o tomto problému zjistit více informací a navrhnout možné změny, které by vedly k vyřešení tohoto problému.

Nejzávažnější problém pro nás bylo znečištění vody odpadky. Místo jsme několikrát navštěvovali a mapovali jsme změny ve znečištění, ke kterým v průběhu roku docházelo. Při návštěvách jsme se také část odpadků snažili odklízet. Naším cílem bylo tuto situaci zlepšit, a tak jsme se dali do plánování a vytvořili jsme si náš velký plán, jak budeme postupovat při řešení problému.

Rozdělili jsme si funkce podle našich schopností a materiálních prostředků a snažili jsme se o problému zjistit co nejvíce informací. Hledali jsme odpovědi na otázky, jakými byly například: Kdo se stará o čistotu vody? Komu patří daná území? Kdo vodu čistí? Jaké jsou pokuty za znečištění? aj. Ve volném čase jsme také stále kontrolovali stav vody a znečištění odpadky. Hledali jsme na internetu a několikrát jsme byli i na obecním úřadu, abychom získali odpovědi na některé otázky, ale pana starostu jsme bohužel nezastihli. Chtěli jsme ho také poprosit, jestli by nebylo možné zvýšit počet odpadkových košů.

Zjistili jsme, že za čistotu zodpovídá obec, která zajistí místa na odkládání odpadu. Za nevyužití těchto míst a odložení odpadu jinde se může pokuta vyšplhat až na několik desítek tisíc korun. Za svůj pozemek si každý zodpovídá sám a je to jeho vizitka. Krajinu uklízí jen dobrovolníci, jako jsme byli i my, nebo například ještě Lesy ČR.

Problém se nám zcela vyřešit nepodařilo, ale chtěli bychom alespoň apelovat na občany, aby si uvědomili, že vyhazování odpadků nejen do vody nikomu neprospívá. Naopak se pak musíme dívat na kusy odpadků místo lesa a nejvíce tím trpí ostatní živočichové žijící v blízkosti vody. Zodpovědnost za tuto situaci nese každý, a pokud chceme, aby nám tady zbyl kus čisté přírody, tak bychom se měli nad sebou zamyslet.

Na projektu se podíleli:

  • Veronika Dvořáková
  • Anna Loskotová
  • Matyáš Berger
  • Jiří Skořepa
  • Nikola Váňová
  • Kristýna Maršíková
  • Nela Neprašová
  • Kateřina Sochorová

Fotogalerie k prohlédnutí zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>